pies_i_kot

Zwierzęta domowe, takie jak psy czy koty potrzebują specjalnej i wymagającej opieki podczas transportu. Nasi przyjaciele mogą być przewożeni bez problemów, ale tylko po dokonaniu kilku niezbędnych kroków, przede wszystkim związanych z formalnościami.

#1 Milusińscy z mikrochipem

Na terenie Unii Europejskiej i poza nią wprowadzone zostały przepisy, które mówią, że zwierzęta muszą posiadać odpowiednie oznaczenie. Tak, jak ludzie posiadają paszport lub dowód osobisty, tak kot czy pies posiada jego formę pod skórą. Kiedyś do przewozu zwierząt wystarczał jedynie tatuaż. Aktualnie zaś w większości państw potrzebny jest podskórny chip.

#2 Zwierzęcy paszport

Pomimo faktu, że nasz pupil posiada mikrochip, dla legalnego przewozu musimy jeszcze okazać jego paszport wystawiony przez weterynarza. Dzięki temu poświadczamy, że zwierzak nie jest chory i posiada obowiązkowe szczepienie przeciw wściekliźnie.

#3 Szczepienia

Najważniejszym szczepieniem, o które musimy zadbać w sytuacji przewożenia psa lub kota jest oczywiście to przeciw wściekliźnie. Możemy go dokonać w każdej klinice weterynaryjnej. Ponadto jedynie zwierzak, który został odrobaczony i jest zabezpieczony przed kleszczami może być przetransportowany. O te aspekty również zadba zaufany weterynarz.

#4 Ograniczenia wiekowe

Granicą minimalną, od której można zacząć przewóz psów i kotów jest 3 miesiąc życia. Zwierzaki, które są młodsze niestety nie mogą zostać przetransportowane.

#5 Odpowiednie warunki

Przede wszystkim najważniejsze jest zadbanie o pokarm i picie dla naszego sierściucha. Tak, jak ludzie w podróży potrzebują przekąsek i napojów, tak również zwierzęta nie są w stanie obyć się bez tego. Niezwykle ważne jest umiejscowienie psa lub kota w bezpieczny sposób tak, aby przy hamowaniu czy ostrym zakręcie nie stało się mu nic złego. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne pasy do samochodu dla pupili, które pomogą uchronić zwierzę od wypadków.

Bardzo istotne jest zadbanie o wszystkie punkty po to, aby nasz ukochany pupilek czuł się podczas transportu komfortowo i nie odczuwał zbędnego strachu. Musimy pamiętać, że zwierzę to stworzenie żyjące i trzeba się z nim obchodzić ostrożniej i delikatniej niż w przypadku np. mebli.