Podczas przeprowadzki najczęściej korzysta się z usług firm transportowych. Za sięgnięciem po tego typu rozwiązanie przemawia zarówno optymalne wyposażenie tego typu firm, jak również doświadczenie zatrudnionych w nich pracowników. Jednak zanim przystąpi się do przewozu zgromadzonego mienia, warto osobiście nadzorować pakowanie i zabezpieczanie poszczególnych przedmiotów. Pozwoli to uniknąć ewentualnych uszkodzeń i utraty bliskich rzeczy.

Przed przystąpieniem do pakowania, trzeba zaopatrzyć się w niezbędne materiały. Mając je wszystkie pod ręką, uniknie się gorączkowych poszukiwań, a praca przebiegnie szybko i bezproblemowo. Niezbędne artykuły z powodzeniem można zakupić w sklepach z materiałami do pakowania, a czasami i w sklepach papierniczych. Podczas pakowania przydatne okażą się następujące materiały:

  • Kartony, kartonowe pudełka. W kartonowe pudełka zapakować można dosłownie wszystko. Świetnie sprawdzają się one przy transportowaniu odzieży i drobiazgów osobistego użytku. Z powodzeniem można w nich również przewozić książki, zabawki, tekstylia, naczynia czy kosmetyki. Pudełka warto zabezpieczyć od spodu dodatkową warstwą mocnej taśmy, dzięki czemu staną się solidniejsze i lepiej poradzą sobie z przenoszonym ciężarem.
  • Folia streczowa. Strecz doskonale sprawdza się przy zabezpieczaniu dużych przedmiotów, takich jak meble i wyposażenie. Elementy owinięte folią są odporne na zarysowania i uderzenia. Folia streczowa świetnie sprawdzi się także przy zabezpieczaniu obić tapicerskich.
  • Zarówno papier pakowy, jak i zwykłe gazety wspaniale nadają się do zabezpieczania przedmiotów delikatnych np. szkła, bibelotów czy porcelany. Każdy przedmiot należy starannie zawinąć i ułożyć w pudełku wypełnionym dodatkowymi papierami. Dzięki temu nie będą się one obijać w transporcie i unikną stłuczenia.

Taśma klejąca. Taśma klejąca używana przy zabezpieczaniu przedmiotów musi być szeroka i mocna. Wykorzystuje się ją głównie do zaklejania poszczególnych kartonów, jak również obklejania większych przedmiotów folią bąbelkową czy styropianem.