Metamorfoza koloru pojazdu – oklejanie samochodu

Powszechnie zdarza się, iż kupiony przez nas samochód z drugiej ręki nie posiada utęsknionego odcienia, lecz kupiliśmy go bo był w odpowiednim stanie i również miał nowocześniejsze wnętrze. Nieraz nawet nabywając nowy automobil lista możliwych kolorów nadwozia potrafi wydawać się licha. Wtedy z pomocą przybędzie nam folia do szczegółowego obklejenia automobilu.

Oklejanie automobilu folią to coraz popularniejsza także w naszym kraju forma metamorfozy odcienia samochodu. Z roku na rok otwiera się coraz więcej warsztatów, które potrafią sprawnie przykleić folię samochodową. Ten rodzaj upiększania przyszedł bezsprzecznie z regionów zachodnich, gdzie jest niezmiernie popularny. Tam obywatele dość od razu zauważyli, że jest to łatwiejszy prędszy oraz przystępniejszy sposób na gruntowną metamorfozę samochodu.

Jak zatem przebiega takie wyklejenie? Arkusze folii są nakładane na odpowiednio przygotowaną chemikaliami karoserię auta. W kosztowniejszych wersjach montażu auto rozmontowywane jest z nieskomplikowanie demontowalnych części karoserii jak drzwi, oświetlenie, kierunkowskazy, lusterka boczne itd. Oczywiście folię da radę nałożyć i bez rozbierania karoserii, jednakże demontaż elementów pozwala na banalniejsze dodatkowo lepsze dopasowanie fragmentów folii i co za tym idzie szlachetniejszą jakość wykończenia dokonanej zmiany. Kompetentne warsztaty potrafią tak wykonać proces wtórnego składania że jakość złożenia karoserii jest zgodna z seryjną.

Jeśli auto jest już roboczo przystosowane, następuje przyklejenie folii. Jest to proces stosunkowo trudny, ponieważ folia posiada nikłą grubość (od pięćdziesięciu do stu tysięcznych części centymetra) dodatkowo posiada niezwykle mocny klej. W dłuższej perspektywie stanowi to o znakomitej jakości przeróbki, niemniej zdecydowanie utrudnia montaż. Dodatkowo folia przyklejana jest dużymi arkuszami, w taki sposób by nie było widać śladów spoiw na brzegach karoserii i całość była absolutnie monolityczna. Trzeba zauważyć jak istotne w przebiegu montażu są realia cieplne. Temperatura jest precyzyjnie zdefiniowana w specyfikacji wytwórcy folii, natomiast po sfinalizowaniu procesu auto potrzebuje zostać precyzyjnie ogrzane.

Po ukończeniu, w przypadku prawidłowo poprowadzonej operacji, rezultat może być zdumiewający. Z zewnątrz bynajmniej nie da się zauważyć, że auto jest obklejone. Ważnym jest dodatkowo fakt kilkuletniej (często nawet 10 – letniej) gwarancji na wykonane modernizacje.