camion truck

Posiadanie prawa jazdy jest niezwykle istotne we współczesnym świecie. Zdobyte uprawnienia w kategorii B, czyli na samochód osobowy są podstawą życia każdego człowieka i nie zaskakują nikogo. Coraz więcej pracodawców wymaga posiadania prawa jazdy, chociaż praca bezpośrednio nie łączy się z dziedziną przewoźniczą. Dziś poruszę temat kierowców TIR-ów oraz prawa jazdy kategorii C.


Co to jest TIR?

TIR to bardzo często stosowany skrót, który określa samochody większych gabarytów, czyli ciężarówki. Skrót ten pochodzi z języka angielskiego i oznacza Transport International Road, co w przetłumaczeniu oznacza Międzynarodowy Transport Drogowy. TIR jest więc błędnym określeniem używanym w stosunku do samochodu z naczepą, jednak już tak silnie zakorzenionym w polszczyźnie, że nikt nie określa go jako nieprawidłowego.

Kim jest kierowca ciężarówki?

To osoba, która zajmuje się transportem różnych towarów. Zazwyczaj osoby te zajmują się przewoźnictwem międzynarodowym, nie skupiając się tylko na transporcie regionalnym. Aby stać się dobrym prowadzącym ten pojazd trzeba wykazywać się konkretnymi cechami charakteru, które pozwolą cieszyć się swoją pracą. Niestety jest to niezwykle wyczerpujące i absorbujące zatrudnienie, do którego nie każdy się nadaje. Kierowca ciężarówki musi być przede wszystkim odporny psychicznie oraz fizycznie. Trasy zazwyczaj są bardzo długie i męczące, co sprawia, że trzeba umieć dostosować się do trudnych warunków. Wyjazdy są również wielodniowe lub nawet wielotygodniowe, co oznacza rozstanie z najbliższymi i znajomymi.

Jak zostać kierowcą TIR-a?
Aby móc uzyskać uprawnienia do kierowania tego typu pojazdem musisz spełniać konkretne wymagania. Przede wszystkim:

  • mieć ukończone 18 lat
  • posiadać prawo jazdy kategorii B
  • uzyskać od lekarza oświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia takowych pojazdów
  • przystąpić do egzaminu teoretycznego i praktycznego w wybranym ośrodku WORD